לקחת משכנתה עם הארנק הדיגיטלי: המהפכה של פייבוקס. ראיון עם אבי צימרמן מנכ”ל שופרסל פיננסים

תשלום בסמארטפון במקום בכרטיס אשראי מפלסטיק זו כבר הבשורה של אתמול; פייבוקס הופכת את הארנק הדיגיטלי לפלטפורמה לשירותי הבנקאות והאיקומרס באשר הם. מנכ”ל שופרסל פיננסים אבי צימרמן מציג את הלֶדֶרמן החדש של העולם הצרכני.

מהפכת התשלומים, שהגיעה לישראל באיחור מסוים, נכנסה השנה להילוך גבוה. יותר ויותר צרכנים, שנטשו מזמן את המזומן, נפרדים כעת גם מכרטיס הפלסטיק ומשלמים בסמארטפון. אבל גם זו כבר הבשורה של אתמול. כי מגוון השירותים החדש, שמציע מועדון הלקוחות של שופרסל על בסיס אפליקציית פייבוקס, מגדיר את הארנק הדיגיטלי מחדש כחלופה לכל פעולה פיננסית, ועוד הרבה יותר.

“המושג ‘ארנק דיגיטלי’ הפך למטבע לשון, אבל חשוב להבין תחילה למה בדיוק מתכוונים”, אומר אבי צימרמן, מנכ”ל שופרסל פיננסים. “זה יכול להיות ארנק סגור, שמאפשר לשלם על שירות מסוים או בבית עסק ספציפי, ואולי גם להעביר כסף לצד שלישי או לקבוצה. מעבר לכך, אין לארנק כזה שימוש – עם פנגו לא תוכל לקנות בפיצוציה”. הצד השני הוא ארנק דיגיטלי פתוח, שבאמצעותו ניתן לשלם בכל מקום שמכבד כרטיסי אשראי ומאפשר תשלום דרך הצמדתם למסוף בבית העסק. “ארנקים” כאלה הם גוגל פיי, אפל פיי וחלוצת שירות התשלומים הפתוח בארץ, פייבוקס.


מנכ”ל שופרסל פיננסים אבי צימרמן

“אנחנו מדברים על יכולת חכמה לבצע כל תשלום בכל מקום”, אומר צימרמן. אלא שמבחינת שופרסל ודיסקונט, שמחזיקות בבעלות משותפת בפייבוקס, זוהי רק ההתחלה. “לא היינו נכנסים לשיתוף הפעולה הזה אם בכך הוא היה מסתכם”, מבהיר מנכ”ל שופרסל פיננסים. “בעוד כמה שנים זה יהפוך לקומודיטי, חלק נמצאים שם כבר עכשיו. זה אולי ‘מגניב’, אבל אם כולם עושים את אותו הדבר, אין כאן בשורה”. והבשורה האמיתית שמביאה פייבוקס היא הפיכתו של הארנק הדיגיטלי לפלטפורמה; לבסיס רחב עבור מגוון שירותים, בנקאיים ואחרים.

“פריצת הדרך המשמעותית מבחינתנו היא היכולת לקחת הלוואה או משכנתה, להעביר משכורת, אפילו לסחור בבורסה באמצעות הארנק הדיגיטלי. על פי המודל הזה, שכבר עובד מצוין במקומות שונים בעולם ואנחנו הראשונים להביא אותו לארץ, הארנק הדיגיטלי הוא לא סטנד-אלון אלא מולבשות עליו פעולות בנקאיות נוספות”. בנקודה זו צימרמן מבקש להבהיר: זה ממש לא בנק, ובטח לא כזה שדורש בלעדיות. כן, גם בנקים מתחרים מוזמנים בשמחה.  

בשורת הבנקאות הפתוחה

“הבנקאות הפתוחה היא בשורה בפני עצמה”, ממשיך צימרמן. “אנחנו מזמינים את כל ספקי השירותים הפיננסיים – בנקים, חברות פינטק, גופים מוסדיים שמציעים תוכניות חיסכון וקרנות נאמנות – להתממשק לשירות ולהציע את מרכולתם לחברי מועדון הלקוחות הגדול בישראל. בחזון שלנו, שכבר החל לקרום עור וגידים וצפוי להתקדם משמעותית בשנה-שנתיים הקרובות, פייבוקס היא מדף מגוון, עשיר ודינמי, ולא כזה שמכנס אותך לספק בודד”.

לצד השירותים הבנקאיים – או היכולת דה-פקטו להחליף את הבנק – פייבוקס צפויה להציע שירותים משלימים כגון תשלום לתחבורה ציבורית, רכישת כרטיסים לאטרקציות ולאירועים ושירותי איקומרס נוספים, שכיום מצריכים כניסה נפרדת לאתר או לאפליקציה של הספק. “ההתממשקות הטכנית תהיה שקופה לחלוטין למשתמש. אנחנו נציע ללקוחות שלנו All in One, ובמובן הכי מילולי שיש”. מהבחינה הזאת משווה צימרמן את הארנק הדיגיטלי ללדרמן: “אתה קונה אולר אבל לצידו יש גם פלייר, מספריים, פותחנים מסוגים שונים ועוד כמה יישומים שגם אם בחלקם כנראה לא תשתמש לעולם, זה נותן ביטחון ושקט לדעת שהם שם”.       המודל הכלכלי של פייבוקס כולל עמלה מסוימת שתיגבה מהספק עבור ההוסטינג. צרכני הקצה לא יידרשו מצידם לכל תשלום נוסף. מעבר לנוחות וליעילות, יש כאן תפיסה אסטרטגית שלמה: “אני מוכן להציע גם שירותים מתחרים מתוך גישה שלפיה אני לא מכתיב ללקוח מה הוא צריך, אלא הוא בוחר מה הוא רוצה. הוא במרכז, ואני תומך במגוון של שירותים עבורו ולבחירתו, כולל בכלים פיננסיים חדשניים שנכנסים כל הזמן. זה שינוי מהותי ביחס לבנקאות המסורתית, ולשם השוק הולך”.

היי, הכתבה עניינה אותך?

  • 1 לא ממש
  • 1 כתבה מעניינת
  • 2 עניינה אותי
    מאוד!
כתוב ע״י
גיא רונן
לכתבות נוספות
AT YOUR SERVICE
נגישות