לקנות בלי לראות: המהלך ששינה את חייהם של עשרות אלפי צרכנים

הפתרון של RightHear מנגיש את המרחב הציבורי לכבדי ראייה ובעלי מגבלת התמצאות. שופרסל הרימה את הכפפה והתקינה אותו בכל סניפיה. “זה מודל לחיקוי של שילוב וחדשנות עבור כל רשת קמעונאית בארץ ובעולם”, אומר מייסד הסטארט-אפ, וחושף כמה מהתוכניות לשנה הקרובה

מערכת הבלוג  


עידן מאיר, מייסד-שותף, מנכ”ל RightHear

סניף שופרסל דיל, בוקר שגרתי באמצע השבוע. בזה אחר זה נכנסים צרכנים ויוצאים עם סלי מוצרים כבקשתם. הלקוחות הקבועים כבר יודעים היכן נמצא מה, המזדמנים נעזרים פה ושם בשלטים. אבל לקוחה אחת שונה מהם. היא מפנה את הסמארטפון קדימה ולצדדים ומקבלת את הוראות ההכוונה – למעדניה, לקצביה, למוצרי החלב או למזון האורגני – הישר לאוזניים. מעת לעת היא מקישה על נקודה במסך, שמקשרת אותה ישירות למנהל הסניף. כשהיא מגיעה למדף הרצוי, שיחה עם מתנדב מסייעת לה לבחור את הפריט הספציפי ואפילו לבדוק את תוקפו.

שופרסל היא הרשת הקמעונאית הראשונה בישראל, וככל הידוע גם בעולם, שהטמיעה בכל סניפיה פתרון אפקטיבי לבעלי לקות ראייה או קושי אחר בהתמצאות במרחב, ממחסום שפה ועד כשל קוגניטיבי. את הפתרון מספקת לה RightHear, מי שפיתחה את הנווט האולטימטיבי לכ-130 אלף ישראלים ועשרות מיליונים ברחבי העולם הסובלים מלקות ראייה חמורה עד עיוורון מוחלט, על תחושות הבדידות, הדיכאון וחוסר העצמאות הנלוות לכך. 


את הפתרון הגו ופיתחו שניים – עידן מאיר, כיום מנכ”ל החברה, וגיל אלגרבלי ה-CTO. הסיפור שלהם כבר הפך לקלאסיקה בעולם הסטארט-אפים. זה התחיל בכלל בזיהוי נקודתי של צרכנים לצורך חלוקת קופונים, אבל עד מהרה עבר פיבוט רציני והפך למשנה חיים עבור רבים. השנה לקחה החברה חלק בתוכנית האצה יוקרתית של מייקרוסופט והוגדרה כאחד הסטארט-אפים המבטיחים במגזין גיקטיים. “אנחנו דווקא לא הטייפקאסט”, אומר עידן בחיוך, כשבמקרה שלו הרקע הוא לא ב-8200 אלא בהתברברות בניווטים: “אני בנאדם כזה שתמיד הולך לאיבוד, יש לי אפס חוש כיוון והתמצאות במרחב. אני יכול רק לדמיין מה עובר על מי שלא רואה כלל, או רואה אבל פשוט לא מסוגל לקרוא את השלט”.

הפתרון של RightHear מורכב משלוש שכבות: אפליקציה חינמית, חיישנים המותקנים במספר נקודות באתר ומשדרים את המידע לנייד דרך בלותות’, ומערכת ניהול תוכן בענן. הדאטה על כל אתר ממופה ומוזן למערכת, מרקע כללי על המקום ועד נתונים פרקטיים ובוערים יותר כמו שעות פתיחה ומיקום השירותים. למעשה, משתמשי הקצה יכולים להסתייע במערכת כבר מפתח ביתם – באוויר הפתוח היא נשענת על GPS, וכיום גם מתממשקת לאפליקציות כמו Gett כשהנהג כבר יודע את הכתובת הרצויה.   


חוויית לקוח שוויונית

מאז יצאה לדרך, הספיקה RightHear להנגיש מוסדות ציבוריים כמו הכנסת, עיריות, תיאטרון הבימה, סניפי ביטוח לאומי, תחנות אוטובוס ופארקים ציבוריים, ולצדם קניוני עזריאלי וסניפי מקדונלד’ס וארומה. ב-2018 חשו המייסדים בשלים מספיק כדי להציג את הפתרון לשופרסל. לשמחתם, אחרי פיילוט בשלושה סניפים, החליטה הרשת ללכת על זה ובגדול: רישות מלא בכ-200 סניפים. זאת בשם אחד מערכי הדגל ולפיהם חוויית צריכה וחוויית לקוח, טובה ככל שתהיה, חייבת להיות גם שוויונית עד כמה שניתן ונגישה לכול. “זיהינו רצון וכוונה אמיתית לחולל שינוי ולאפשר שילוב של אוכלוסיות עם מוגבלויות”, אומר עידן. “מבחינתנו, זה מודל לחיקוי של שילוב וחדשנות עבור כל רשת קמעונאית בארץ ובעולם”.

הצורך בפתרון צרכני מלא הוליד שיתופי פעולה נוספים. כמוצר משלים, יכול המשתמש לקיים שיחה עם מאגר של מתנדבים דרך יישום Be My Eyes ולבחור את קרטון החלב או סוג הקורנפלקס האהוב עליו. על הפרק פיצ’רים והרחבות טכנולוגיות נוספות. מול שופרסל יש כוונה להרחיב בשנה הקרובה את השירות גם לנקודות האקספרס והאקסטרה. נוסף על הפידבקים הנלהבים, עידן מספר בגאווה על קהילות שלמות שנבנו סביב המוצר ודנות בנושאים שהם הרבה מעבר לשימוש בו, ממאבק על תו נכה ועד לחיים האישיים. “זה הפך כלי להעצמה ושיתוף מידע והתפתח לכיוונים פנטסטיים שלא חזינו”, הוא אומר.  


“כשמדברים על הנגשת המרחב הציבורי”, ממשיך מנכ”ל RightHear, “קופצת לראש תמונה של כיסא גלגלים, כפי שמופיע גם בלוגו הנגישות. אבל ההנגשה לסובלים מלקות ראייה, ללא ספק נכות חמורה, חשובה לא פחות. אם נשים רגע את הטכנולוגיה בצד, בסופו של דבר, אנחנו מציעים רמפה לנכים מסוג אחר – כאלה שמסוגלים לצעוד בליווי מקל או כלב נחייה, ששומרים עליהם מפני מכשולים בדרך, אבל לא יכולים להתמצא במרחב או לדעת לאן לצעוד”. הדימוי הזה הוליד גם את המודל הכלכלי של RightHear: ממש כמו בהצבת רמפה או מעלית, ההתקנה והתחזוקה הן במימון המוסד הציבורי או החברה המסחרית, אבל השימוש הוא חינמי לכל – כחלק מתפיסה חברתית-ערכית רחבה יותר. כיום מונה הצוות שישה עובדים, בהם שני המייסדים וכן גיא שינפלד, מי שמוביל את שיתופי הפעולה האסטרטגיים שמפיצים את הבשורה גם מעבר לים: במוצר אפשר כבר להשתמש ביותר מ-25 שפות, שמונה מהן זמינות בארץ. “בינתיים המעוז הכי חזק שלנו אחרי ישראל הוא צרפת ואחריה השוק האמריקאי”, אומר עידן, שמסמן כבר יעד נוסף בתום סיור מוצלח בדובאי (שם שמח לגלות כי בעלי מוגבלויות מכונים People of Determination – אנשים עם נחישות). “כשאנחנו מציגים את הפתרון שלנו בחו”ל, למשל לאחת מרשתות הריטייל הגדולות בארצות-הברית, שופרסל היא בהחלט הרפרנס. זה לא מובן מאליו שהיא לקחה על עצמה להנגיש את הסניפים לאוכלוסייה הזאת, במהלך שאולי אין בו תרומה משמעותית לשורת הרווח, אבל יש בו הרבה יותר מזה למי שאנחנו ולמה שאנחנו רוצים להיות”.


לפרטים ומידע נוסף אודות החברה ניתן להיכנס לאתר  https://www.right-hear.com/

היי, הכתבה עניינה אותך?

  • 0 לא ממש
  • 0 כתבה מעניינת
  • 15 עניינה אותי
    מאוד!
כתוב ע״י
מערכת הבלוג
לכתבות נוספות
AT YOUR SERVICE
נגישות